Wiadomości archiwalne - wrzesień 2009r.

02.09.2009 r.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010

Pierwszy dzień szkoły już za nami. W tym dniu nie zapomnieliśmy o 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Do grona braci uczniowskiej "Dziewiętnastki"po uroczystym ślubowaniu i pasowaniu przyjęliśmy 46 pierwszoklasistów.

Wszystkim nauczycielom, pracownikom życzymy spokojnej pracy. Uczniom życzymy, aby przez ten rok szkolny przefrunęli lekko jak motyl, a dni spędzone w szkole były piątkami i szóstkami usłane, aby nikomu nie zabrakło wspólnej, radosnej zabawy.

W roku szkolnym 2009/2010 w 18 oddziałach klasowych uczyć się będzie 346 uczniów

09.09.2009 r.

W ramach "Spotkań z ludźmi z pasją" 9 września 2009r. zaprosiliśmy do naszej szkoły Paulinę Dominik - 20-letnią studentkę drugiego roku filologii bliskowschodniej i europejskiej na Uniwersytecie w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii. Pasją Pauliny jest nauka języków obcych, których zna dziewięć: polski, angielski, niemiecki, włoski, hiszpański, francuski, łacinę, japoński, turecki.

Paulina opowiedziała nam jak zaczęła się jej przygoda z nauką tak różnych języków, o tym, jak w czasie zwiedzania różnych zakątków Europy zapragnęła porozumiewać się w językach ich mieszkańców.

Zaprezentowała nam zdjęcia z Oxfordu, pokazała miejsca, gdzie uczy się i studiuje, a w których nagrywane były sceny do filmu "Harry Potter". Opowiedziała o zwyczajach panujących na tak znamienitej uczelni - jak wyglądają egzaminy, jaki strój noszą studenci, jak spędzają czas wolny.

Nasi uczniowie mogli sami zmierzyć się z łamigłówkami językowymi przygotowanymi przez Paulinę.

Warto uczyć się języków. To pomaga poznawać świat, ludzi, zmienia naszą osobowość.

Koło Dziennikarskie

W ramach Kółka Dziennikarskiego odbyły sie dwa spotkania:

7.09 - spotkanie z dziennikarzem panem Janem Rudnickim, który opowiedział o pracy dziennikarza i zdradził pomysły prowadzenia gazetki szkolnej.

15.09 - spotkanie z panią Krystyną Chmielewską-Waligórą - mieszkanką Legnicy, pisarką, poetką, malarką.

19.09.2009 r. - Rajd PTTK "Chełmy"

19 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny na turystycznym szlaku.
    35 osobowa grupa uczniów - głównie z klas czwartych w piękny słoneczny, choć lekko mroźny poranek wybrała się na XX Rajd Chełmy do Słupa. 14 km trasę pokonaliśmy w miłej atmosferze, a na zakończenie rajdu wzięliśmy udział w konkursach i zawodach zręcznościowych.

22.09.2009r

W dniu 22.09.2009 r. w Legnicy odbyła się akcja organizowana przez Urząd Miasta Legnica i OSiR Legnica pod nazwą "Dzień bez samochodu".
Wzięły w niej udział szkoły podstawowe (SP 1, SP 4, SP 7, SP 19,
SP 20).
    W ramach akcji odbył się:
1. Przejazd ścieżką rowerową od osiedla Kopernika do Parku Miejskiego.
2. Znakowanie rowerów.
3. Konkursy na rowerze (jazda żółwia, tor przeszkód), w których nagrodą główną był rower ufundowany przez Prezydenta Miasta.
Z naszej szkoły udział wzięła grupa rowerzystów pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego.
Do rywalizacji rowerowej przystąpiło ok. 70 uczniów szkół podstawowych. Zwycięzca miał więc do pokonania wielu rywali.
Dzięki swoim dużym umiejętnościom nagrodę główną zdobył uczeń naszej szkoły Jacek Stefanicki z klasy 6c.
GRATULUJEMY !!!

Mistrzostwa Europy Kobiet w Piłce Siatkowej

W ramach odbywających się w Polsce Mistrzostw Europy Kobiet w Piłce Siatkowej uczniowie naszej szkoły wybrali się 25 września na rozgrywane we Wrocławiu w Hali Stulecia mecze: Turcja - Francja, Włochy - Niemcy. Mieliśmy okazję oglądać rywalizację najlepszych drużyn Europy, poczuć atmosferę dużej imprezy sportowej. Ponieważ współpracujemy ze szkołami z Włoch i Turcji w ramach Programu Comenius "Uczenie się przez całe życie", aktywnie kibicowaliśmy tureckim i włoskim siatkarkom,. Głośny i spontaniczny doping uczniów "Dziewiętnastki" uskrzydlił nasze faworytki - Turczynki i Włoszki wygrały swoje mecze 3 do 0.

Dzień Chłopca

Wczoraj 30 września obchodziliśmy Dzień Chłopca. Męska część "Dziewiętnastki" otrzymała od swoich koleżanek drobne upominki, Samorząd Uczniowski ufundował słodkie niespodzianki. W klasach I - III zorganizowano wybory Super Chłopaka, w klasach starszych dyskotekę szkolną połączoną z wyborami Super Mężczyzny.     Konkurencje, przez które musieli przejść kandydaci do zaszczytnych tytułów dostarczyły wszystkim wiele radości i zabawy. Tytuł Super Chłopaka otrzymał Kacper Andrusiak z kl. 1a, a tytuł Super Mężczyzny - Piotr Stopyra z kl. 6a. Gratulujemy.